Kasutusloa taotlus ja kasutusteatis

Kasutusluba antakse, kui valminud ehitise ehitamine vastas ehitusloale ning ehitist on võimalik kasutada nõuete ja kasutusotstarbe kohaselt. Kasutusloaga määratakse ehitise kasutamise otstarve või muudetakse seda. 

Kasutusteatis tuleb esitada, kui ehitis on valmis ja soovitakse asuda kasutama ehitist või selle osa ning sellega seonduvalt on täidetud ehitise kasutamisele esitatavad nõuded. 

Kui kasutusloakohustusliku ehitise ehitusprojekt sisaldab ehitist, mille kasutamisest peab teavitama, siis asendab kasutusteatist kasutusluba.  

Kas ja missugust dokumenti konkreetsel juhul vaja läheb, on määratud ehitusseadustiku Lisa 2´ga.

Dokumendi koostamine 

Dokumendi loomiseks on vajalik sisselogimine. Vaata keskkonda sisselogimise õpetust siit (punkt 6.).   

Rolli valides pane tähele, kellena sa soovid registrit kasutada. Eraisikutel kuvatakse automaatselt "autenditud kasutaja" ehk tema ise füüsilise isikuna. Kui esindad asutust, vali "autenditud kasutaja" asemel ripploendist sobiv. 

Kui asutus veel ei ole ehitisregistri kasutaja, siis täida registreerimistaotluse vorm ning saada see meilile tugi@e-ehitus.ee. 

1. Vali kuidas soovid taotluse koostamist alustada 

Kasutusloa taotluse/kasutusteatise esitamiseks on kolm võimalust: 

1.1. Kaardiaknal

NB! Kaardiaknal saab alustada ainult kasutusloa taotlust, kasutusteatise koostamist tuleb alustada menüüst. 

Märkus: Alusdokumendi valikust vali: 

Märkus: Ehitisele võib olla väljastatud mitu ehitusluba või haldusakti. Selleks, et valida õige ehitusluba, tuleb eelnevalt veenduda väljastatud ehitusloa numbris. Vale alusdokumendi korral tuleb taotluse koostamist uuesti alustada, sest tehtud valikut hiljem muuta ei saa. 

NB! Liigu edasi punkti 2.1.2. Andmete täiendamine. 

1.2. Menüüs Kasutamine

NB! Sellisel viisil taotluse koostamisel tuleb ehitis või asukoht lisada dokumendile. Vt 2.1.1.  Ehitise lisamine dokumendile. 

1.3. Menüüs Minu dokumendid

NB! Sellisel viisil taotluse koostamisel tuleb ehitis või asukoht lisada dokumendile. Vt 2.1.1.  Ehitise lisamine dokumendile. 

2. Taotluse/teatise andmete täiendamine

Taotlus/teatis koosneb neljast vahelehest: Ehitised, Isikud, Dokumendid ja Kokkuvõte. 

2.1. Vaheleht Ehitised

NB! Kui alustasid dokumendi koostamist valides Menüüst kas Kasutamine või Minu dokumendid, siis tuleb sul märkida esmalt olemasolev ehitis või püstitatava ehitise asukoht kaardil!  Kui alustasid dokumendi koostamist avalehe kaardilt, siis liigu edasi punkti 2.1.2. Andmete täiendamine. 

2.1.1. Ehitise lisamine dokumendile

Märkus: Alusdokumendi valikust vali: 

Märkus: Ehitisele võib olla väljastatud mitu ehitusluba või haldusakti. Selleks, et valida õige ehitusluba, tuleb eelnevalt veenduda väljastatud ehitusloa numbris. Vale alusdokumendi korral tuleb taotluse koostamist uuesti alustada, sest tehtud valikut hiljem muuta ei saa. 

2.1.2. Andmete täiendamine 

NB! Menetluses täiendamiseks tagastatud taotlusel saad vajadusel ehitise eemaldada, kuid

eemaldatud ehitist enam tagasi lisada ei saa!

Märkus: Kui märkad, et alusdokument on vale, siis pead taotluse koostamist uuesti alustama. Taotlusel alusdokumendi muudatust teha ei saa!

Märkus: Kavandatav tegevus ja loa või teatisekohustuslikkus tuleb alusdokumendilt ning seda muuta ei saa. Kui alusdokument väljastati ehitise püstitamiseks, siis kuvab kasutusloa taotlus automaatselt kavandatavaks tegevuseks Ehitise püstitamine. 

Märkus: Kui taotlusel alusdokument puudub on võimalik kavandatavat tegevust valida. Pärast dokumendi salvestamist arvutab süsteem ise, kas tegemist on loa või teatisekohustusliku tegevusega ja sellest tulenevalt ka riigilõivu suuruse. 

2.1.3. Ehitise asukoht 

Kasutusloa taotlusele tuleb kanda koordinaadid, mis kajastavad lõplikku olukorda. Olemasolevad

koordinaadid tuleb eelnevalt kustutada. Koordinaatide kustutamiseks on kaks varianti:

Märkus: Kaardi kasutamise täpsema juhendi leiate siit

Märkus: Kui on teada ehitise koordinaadi punktid, siis saab need üles laadida faili abi. Juhendi leiate siit

2.1.4. Hooneosad

NB! Hooneosade (korter, äripind vms) nimekirjas numbreid üljuhul muuta ja kustutada ei tohi. Juhul kui kasutusloa taotlusega esitatud muudatusprojektis on numbrid ja ruumide jaotus korterite vahel muutunud, siis tuleb kasutusloa taotluse dokumendil muutunud numbritega hooneosad kustutada ja uuesti sisestada. Selliselt toimides teavad teised registrid, et tekkinud on uued hoone osad. Teised registrid (nt Rahvastikuregister, Kinnisturaamat, Äriregister), kus see number on kasutuses, hakkavad automaatselt otsima samasuguse numbriga uut seost ehk hooneosa. 

2.2. Vaheleht Isikud 

Märkus: Isiku lisamiseks on vaja füüsilise isiku isikukoodi, juriidilise isiku puhul registrikoodi või ärinime.  Võimalik on lisada ka välismaa isikuid. 

Märkus: Juhul kui taotluse/teatise esitamisel soovitakse koostada ka energiamärgis, siis tuleb

energiamärgise väljasta lisada ka isikute alla. Energiamärgise väljastaja saab olla ainult pädev isik,

kellel on vastav kutsekvalifikatsioon. Kui väljastajaks on juriidiline isik, siis tuleb energiamärgise

väljastaja rolliga lisada nii asutus kui ka pädev isik eraisikuna.

2.3. Vaheleht Dokumendid 

NB! Ehitusprojekt tuleb kindlasti lisada Ehitusprojekti lahtrisse, mitte lisadokumentide juurde. Ehitusprojekti esitamise juhendi leiate siit

Märkus: Kui on vajadus lisada suur hulk sarnaseid dokumente, siis on soovituslik koondada need eelnevalt kas digi-konteinerisse või zip-faili. 

NB! Energiamärgise koostamist saab alustada igaüks, kuid selle saab väljastada ainult pädev isik,

kellel on vastav kutsekvalifikatsioon. Selleks, et energiamärgise väljastaja saaks dokumendile ligi

tuleb vastav isik lisada vahelehele Isikud (rohkem infot punktis 2.2.).

2.4. Vaheleht Kokkuvõte 

Märkus: Punased vead vajavad kindlasti parandamist, kollased hoiatused loe läbi ja vajadusel lahenda. Vea parandamiseks kliki Lähen parandama, hoiatuste lahendamiseks kliki Vaatan üle. 

3. Esitatud dokument 

Valides menüüst Töölaud > Minu dokumendid > Pooleliolevad dokumendid, näed koostamisel ning menetluses olevaid dokumente. 

4. Menetlus

4.1. Märkustele vastamine 

Märkus: Kui parandatud taotlus sobib menetlejale, siis alustab menetleja projekteerimistingimuste koostamist. Vajadusel kaasab ta kooskõlastajad ja arvamuse avaldajad. 

4.2. Menetluse lõpp

Kasutusteatise menetlus võib lõppeda järgnevatel viisidel: 


 Kasutusloa taotluse menetlus võib lõppeda järgnevatel viisidel: