Projekteerimistingimuste menetlemine

Enne ehitusloakohustusliku (vt ehitusseadustiku Lisa 1) hoone või olulise avaliku huviga rajatise püstitamist või laiendamist üle 33% selle esialgsest planeeritud mahust tuleb taotleda projekteerimistingimused juhul kui ehitusalal puudub detailplaneeringu koostamise kohustus. Pädev asutus võib ehitusseadustikus ette nähtud juhtudel anda projekteerimistingimused ka detailplaneeringu täpsustamiseks. 

Üldiselt annab projekteerimistingimused kohalik omavalitsus ehitisregistri kaudu. Seotud osapooled saavad menetluse olulisemate sündmuste kohta teavitusi ja võivad selle käiguga registris tutvuda.

1. Projekteerimistingimuste menetlusse võtmine 

2. Taotluse ülevaatus 

3. Tegevused enne tingimuste koostamise alustamist 

Kui taotlus on menetleja vastutusele võetud, kuid tingimusi veel koostama ei ole hakatud, saab teha järgmisi liigutusi. 

3.1. Läbi vaatamata tagastamine 

Märkus: Kui taotlusel on ehitisi mitu, siis tuleb iga tagastatava ehitise kohta kirjutada põhjus. 

Märkus: Kui ehitis on tagastatud läbi vaatamata, siis on selle ehitise menetlus lõppenud. Kui taotlusel on mitu ehitist, siis ehitised, mida ei tagastatud läbi vaatama, nende menetlus jätkub. 

3.2. Koostan uue haldusakti 

Kui tingimusi veel ei ole koostama hakatud, siis saab klikkides nupule Koostan uue haldusakti, alustada vaid projekteerimistingimuste väljastamisest keeldumise otsust. Selleks tuleb samuti valida ehitis, mille akt on vaja väljastada. 

3.3. Tagastan täiendamiseks 

Kui taotlus vajab täiendamist, saab menetleja kirjutada märkuse ja tagastada taotluse täiendamiseks. Märkus tuleb enne vahelehel Toimingud valmis kirjutada. 

Märkus: Tagastamiseks lähevad vaid märkused, mis on vaheplokis Seisukohad ja märkused, valitud edastamiseks (märkuse rea lõpus on märgitud sinine nool). See tähendab, et vaid neid märkuseid taotleja näeb ja vaid nendele saab ta vastata. 

3.4. Koostan tingimused 

Kui menetleja on veendunud,  et saab alustada tingimuste koostamisega, siis vajutades nupule Koostan tingimused, luuakse menetluse vaatesse uus vaheleht "Tingimused" . 

Lisaks: 


Tingimuste koostamise õpetust vaata punktis 4. Tingimuste koostamine.  

Juhul kui on juba tingimuste koostamisega alustatud, kuid tekib vajadus taotlus tagastada täiendamiseks/tagastada läbi vaatamata, siis on selleks selline võimalus:

4. Tingimuste koostamine 

Märkus: Kõige esimesena tuleb täpsustada projekteerimistingimuste väljastamise alus, milleks võib olla üks kolmest: 

Kui PT väljastatakse DP olemasolul, siis on taotlusel lisaväljad ja tuleb täita DP andmed. 

NB! Viimasele väljale Projekteerimistingimuste vajaduse põhjendus ei lisata tingimusi. Tingimused tuleb jaotada allpool olevate teemade alla vastavalt ehitusseadustikus ette nähtud teemajaotustele. 

Märkus: Tabelis on infoks kuvatud ka taotleja soov, mis ei kandu edasi haldusaktile. Kasutamise otstarbe märkimisel tuleb lisada kasutamise otstarbe osakaal. 

Märkus: Kui tingimustega ei ole soovi kasutamise otstarbeid märkida, kuid taotlejal need olid, siis tuleb tabelist need kustutada kasutades prügikasti nuppu iga rea lõpus. 

Märkus: Taotluses taotleja poolt märgitud teemad on juba "sisse lülitatud" ning infoks on võimalik avada ka taotleja soov (aktile see kaasa ei lähe). 

4.1. Detailplaneering 

5. Projekteerimistingimuste kooskõlastamine 

Kui tingimuste koostaja on veendunud, et tingimused on valmis kooskõlastuste ja arvamuste kogumiseks, tuleb vahelehel Toimingud lisada toimingud. Nii, kui esimene toiming on loodud lukustub vaheleht Tingimused, et seda ei saaks muuta ajal, kui tingimused on kooskõlastusringil. 

Kui kõik toimingud on lõppenud, avaneb vormi all olev nupp Täiendan tingimusi. Nüüd on vajadusel võimalik saabunud märkuste alusel tingimusi täiendada. 

6. Projekteerimistingimuste väljastamine 

NB! Oluline on tähele panna, et tingimused koostatakse menetluse vaates. Tingimusi ei saa enam muuta, kui on vajutatud nuppu Koostan uue haldusakti ja valitud seal Projekteerimistingimused. See on juba tingimuste vormistamise etapp, mille jooksul enam kooskõlastatud tingimusi muuta ei tohi ja seetõttu on see ka lukustatud nii menetluse vaates kui ka haldusakti vormistamise vaates. 

6.1. Haldusakti vormistamise ja väljastamise alustamine 

Märkus: Kui haldusakti orginaal on juba varem allkirjasatud failina üles laaditud, siis uuesti ei pea allkirja lisama ja dokument tuleb kanda registrisse. 

Märkus: Allkirjastamisele suunatud haldusakt on näha allkirjastaja menüüst valides Töölaud > Minu dokumendid > Minule allkirjastamiseks. 

7. Projekteerimistingimuste väljastamisest keeldumine 

Keelduva haldusakti saab koostada juba enne tingimuste koostamise alustamist. Kuid ka pärast tingimuste kooskõlastusringi võib olla vajadus väljastada hoopis keelduv haldusakt.