Ehitusloa taotlus ja ehitusteatis rajatisele
Ehitise (hoone või rajatis) püstitamiseks, ümberehitamiseks või lammutamiseks on enamasti vaja taotleda ehitusluba või esitada ehitusteatis. Kas ja missugust dokumenti konkreetsel juhul vaja läheb, on määratud ehitusseadustiku Lisa 1´ga . Kõik korraga tehtavad tööd võib esitada ühel dokumendil, ehitisregister valib reeglina automaatselt, kas konkreetse ehitise ja tegevuse jaoks on vaja luba või teatist. Keerulisemate juhtumite puhul (näiteks kui üldjuhul teatisekohustuslik ehitis võib riivata naabrite õigustatud huve) võib kohalik omavalitsus võtta ehitusteatise ehitusloaga sarnasesse menetlusse.
Sisukord
Dokumendi koostamine
Dokumendi loomiseks on vajalik sisselogimine. Vaata keskkonda sisselogimise õpetust siit (punkt 6.).
Rolli valides pane tähele, kellena sa soovid registrit kasutada. Eraisikutel kuvatakse automaatselt "autenditud kasutaja" ehk tema ise füüsilise isikuna. Kui esindad asutust, vali "autenditud kasutaja" asemel ripploendist sobiv.
Kui asutus veel ei ole ehitisregistri kasutaja, siis täida registreerimistaotluse vorm ning saada see meilile tugi@e-ehitus.ee.
1. Vali, kuidas soovid taotluse koostamist alustada
Ehitusloa taotluse/ehitusteatise esitamiseks on kolm võimalust:
otsides avalehe kaardiaknast vajaliku ehitise või katastriüksuse (õpetus punktis 1.1.),
valides menüüst Ehitamine > Ehitusluba ja ehitusteatis (õpetus punktis 1.2.),
valides menüüst Töölaud > Minu dokumendid > Koostan uue dokumendi (õpetus punktis 1.3.).
1.1. Kaardiaknal
Ehitusloa või ehitusteatise taotlemine olemasoleva rajatise kohta:
NB! Liigu edasi punkti 2.1.3. Andmete täiendamine.
Ehitusloa või ehitusteatise taotlemine uue rajatise püstitamiseks:
NB! Liigu edasi punkti 2.1.3. Andmete täiendamine.
1.2. Menüüs Ehitamine
NB! Sellisel viisil taotluse koostamisel tuleb ehitis või asukoht lisada dokumendile. Vt 2.1.1. Ehitise lisamine dokumendile.
1.3. Menüüs Minu dokumendid
NB! Sellisel viisil taotluse koostamisel tuleb ehitis või asukoht lisada dokumendile. Vt 2.1.1. Ehitise lisamine dokumendile.
2. Taotluse/teatise andmete täiendamine
Ehitusloa taotlus koosneb neljast vahelehest: Ehitised, Isikud, Lisad ja Kokkuvõte. Kui oled alustanud BIM taotluse koostamist, siis lisandub ka vaheleht BIM moodul.
2.1. Vaheleht Ehitised
2.1.1. Ehitise lisamine dokumendile
NB! Kui alustasid dokumendi koostamist valides Menüüst kas Ehitamine või Minu dokumendid, siis tuleb sul märkida esmalt olemasolev ehitis või püstitatava ehitise asukoht kaardil! Kui alustasid dokumendi koostamist avalehe kaardilt, siis liigu edasi punkti 2.1.3. Andmete täiendamine.
Olemasoleva rajatise lisamine
Püstitatava rajatise lisamine dokumendile
2.1.2. BIM-põhise ehitusloa taotluse alustamine
Märkus: BIM (Building Information Modelling) on ehitise infomudel, mille abil on võimalik taotlusel ehitist ruumiliselt kujutada. Mudeli jaoks on vajalik ehitusprojekti osana üles laadida IFC vormingus fail. Kui mudeliga faili ei ole, siis jätka taotluse tavapärast täitmist.
BIM-põhise ehitusloa koostamise täpsema juhendi leiate siit.
2.1.3. Andmete täiendamine
NB! Kuna rajatise peamist otstarvet saab valida ainult siis kui see on valitud ja salvestatud esmalt vaheplokis Ehitise asukoht > Elemendi üldandmed, siis soovitame rajatise püstitamise puhul ehitusluba/ehitusteatist koostama hakata alustades Ehitise asukohast.
Märkus: Kui kasutamise otstarve on lisatud ning salvestatud, siis kuvatakse see vaikimisi
vaheplokis Ehitustegevuse info > Peamine kasutamise otstarve.
NB! Kui rajatisele on lisatud mitu kehandit, siis tuleb täita vaheplokk Elemendi üldandmed iga
kehandi kohta eraldi.
Märkus: Kui rajatisele on lisatud mitu kehandit ning nende kasutamise otstarber on erinevad, siis peab valima nendest ühe, mis on rajatise peamiseks kasutamise otstarbeks.
2.2. Vaheleht Isikud
Märkus: Isiku lisamiseks on vaja füüsilise isiku isikukoodi, juriidilise isiku puhul registrikoodi või ärinime. Võimalik on lisada ka välismaa isikuid.
2.3. Vaheleht Lisad
NB! Ehitusprojekt tuleb kindlasti lisada Ehitusprojekti lahtrisse, mitte lisadokumentide juurde. Ehitusprojekti esitamise juhendi leiate siit.
Märkus: Kui on vajadus lisada suur hulk sarnaseid dokumente, siis on soovituslik koondada need eelnevalt kas digi-konteinerisse või zip-faili.
2.4. Vaheleht Kokkuvõte
Märkus: Punased vead vajavad kindlasti parandamist, kollased hoiatused loe läbi ja vajadusel lahenda. Vea parandamiseks kliki Lähen parandama, hoiatuste lahendamiseks kliki Vaatan üle.
Märkus: Dokumenti menetleva asutuse määrab programm ehitise lehel joonistatud ehitise kuju asukoha järgi. Valdavalt on selleks ehitise asukoha kohalik omavalitsus, kuid erandjuhtudel võib olla vajalik see asendada Tarbijakaitse- ja Tehnilise Järelevalve Ametiga. Kui ehitis ulatub üle kohaliku omavalitsuse piiri, siis saab valida, millisele omavalitsusele taotlus esitada.
3. Esitatud dokument
Valides menüüst Töölaud > Minu dokumendid > Pooleliolevad dokumendid, näed koostamisel ning menetluses olevaid dokumente.
4. Menetlus
4.1. Märkustele vastamine
4.2. Menetluse lõpp
Ehitusteatise menetlus võib lõppeda järgnevatel viisidel:
ehitisteatis loetakse teavitatuks
taotlus tagastatakse läbi vaatamata - see tähendab, et tingimusi ei ole vajalik või ei ole võimalik väljastada (menetleja täpsustab alati põhjuse, miks menetlus sel viisil lõpetatakse),
ehitusteatise menetluse käigus kontrolli tulemusel esitatavad nõuded annab pädev asutus haldusaktina ("Lubav" või "Keelduv").
Ehitusloa taotluse menetlus võib lõppeda järgnevatel viisidel:
antakse välja haldusakt "Ehitusluba",
taotlus tagastatakse läbi vaatamata - see tähendab, et tingimusi ei ole vajalik või ei ole võimalik väljastada (menetleja täpsustab alati põhjuse, miks menetlus sel viisil lõpetatakse),
antakse välja haldusakt "Ehitusloa väljastamisest keeldumise otsus".