3D-kaksik on ehitatud keskkonna digitaalne koopia, mis aitab analüüsida ja visualiseerida ehitatud keskkonnaga seotud muudatusi.
2D-vaate saad 3D-kaksiku vastu vahetada kaardi ülaservas.
3D-kaksiku avamisel kuvatakse navigeerimise kasutusjuhised, mille saab sulgeda ja vajadusel parempoolsest tööriistadade menüüst i-tähe alt uuesti avada.
Ekraani elemendid:
Otsinguriba ehk ehitiste ja katastriüksuste otsing – otsingut saab teha aadressi, katastritunnuse ja ehitisregistri koodi abil.
Tööriistad – tööriistade ülemise grupi kaudu saab avada infokihte, vahetada aluskaarti ja minna täisekraanvaatesse; alumise grupi kaudu saab minna kaardil inimsilma kõrgusele, laadida alla alusandmeid ning kaardiobjekte eri viisil mõõta.
Kursori asukoht – näitab kursori koordinaate ja kaamera kõrgust maapinnast.
Ajajoon – ajajoonel kursori asukohta muutes saab muuta nö Maa asendit päikese suhtes – see muudab kuvatavaid varje. Parema kasutusmugavuse tagamiseks väiksematel ekraanidel (mobiiltelefon ja tahvel) seda ei kuvata.
Andmekihid on grupeeritud:
Ehitised (3D) – vaikimisi on sisse lülitatud LOD1 kiht ehitistega seisundites "kavandatav", "püstitamisel", "lammutamisel" (info ehitisregistrist), ning LOD2 kiht (info maa- ja ruumiameti ülelendude lidarimõõdistustest).
Hoonete analüütika – saab sisse ja välja lülitada andmeid hoone seisundi, energiamärgise, korruselisuse, kasutuselevõtu aasta, kasutamise otstarbe ja hoones esineva soojusallika kohta.
Planeeringud – planeeringute andmekogust pärinev info kehtestatud planeeringute piiride ja hoonestusalade kohta.
Keskkonnad – saab kuvada infot tiheasustusaladel asuvate puude (info maa- ja ruumiameti ülelendude lidarimõõdistustest), hajaasustusaladel asuvate metsade (info metsaregistrist), katastriüksuste ja kohanimede kohta.
Veevõtukohad – saab kuvada infot veevõtukohtade ja hüdrantide asukohtade kohta.
Teed –
Alad ja piirangud –
Infokogumise alad –
Minu BIM mudelid – avaneb vaid sisseloginud kasutajale. Siin saab kaksikusse laadida ning seejärel jagada BIM-mudeleid.
Minuga jagatud BIM mudelid – avaneb siis kui kasutaja klikib BIM-mudeli lingil, mis talle on saadetud.
Partnerite teenused – 3D-kaksiku e-ehituse platvormi kaudu kasutatavad partnerite teenused. Olenevalt teenusest võib ligipääs olla kõigile või ainult autoriseeritud kasutajatele. Viimasel juhul on kihi nägemiseks vaja sisestada API-key, mille olete teenusepakkujalt saanud.
Peamised teed kuvatakse punase joonena, kergliiklusteed sinise joonena, bussipeatused sinise ikoonina, ülekäigud oranži täpina, mahasõidud kollase täpina, sillad halli täpina, truubid punase täpina, müraseinad halli joonega, hüdrandid sinise täpina, veevõtukohad halli ruuduna.
ETAKist ehk Eesti topograafia andmekogust pärit teede info kuvatakse hallide aladena.
Siia koonduvad 3D-kaksikuga liidestunud väliste partnerite teenused.
Teenused, mida saavad kõik kasutada, kuvatakse kohe teenusepakkuja valimisel.
Kihi läbipaistvust saab muuta ning kihi nime järel oleva nupuga "Kadreerin asukohta" saab paigutada vaadeldava ala kaardiaknasse nähtavale.
Kihid, mida näevad vaid autoriseeritud kasutajad, kuvatakse paneelil mitteaktiivsetena ning neid ei saa kasutada enne pääsuvõtme (API key) sisestamist. Võtme annab teenusepakkuja. Salvestatud võti hoitakse meeles kasutaja veebilehitsejas.
Võtme sisestamiseks ja muutmiseks avaneb vorm, mille esimene väli on võtme nimetus ja teine väli võtme väärtus.
Klikates nupule kuvatakse ühijuhend klaviatuurinuppude kasutamiseks ning aktiveeritakse liikumise režiim.
Kaart viib vaataja maapinnast 1.68 m kõrgusele.
Juhul kui ekraan on üleni sinine, on kaamera sattunud mõnda hoonesse.
Asukoha valikuks saab kasutada aadressiotsingut ja valida tulemuste hulgast katastriüksuse, sel juhul on suurem tõenäosus, et vaatepunkt ei liigu hoone sisemusse.
Navigeerimiseks saab kasutada nii klaviatuuri kui ka hiirt. Liikumist saab juhtida tähestiku klahve või ka nooleklahve kasutades.
Hiireklahvi all hoides ja lohistades saab vaadata lohistamise suunas ehk muuta vaatenurka (nn pöörata vaataja pead).
Inimese kõrgusel liikumine ei takista muude tegevusnuppe kasutamast, kuid tuleb arvestada, et fookus liigub sel juhul kaardiaknast ära. Fookuse taastamiseks saab samamoodi all hoitud hiireklahviga selle paika nihutada.
Nupul klõpsates avaneb võimalus määrata maa-ala ja valitud 3D vaade sobivas failiformaadis alla laadida, et seda ise modelleerimise või projekteerimise tarkvaras edasi töödelda.
Alla laadimiseks suumi vaatesse, milles soovid valida alla laaditava osa > klikka allalaadimise nupul > vasakut hiireklahvi all hoides märgista soovitud ala osutades alla laaditava esimesel punktil > klahvi all hoides, lohista sobiva ulatusega märkeruut kaardile > vabasta hiireklahv > avaneb valik kihtidest, mida on võimalik alla laadida.
Erineva seisundiga ehitised on värvitud erinevalt:
olemasolev ehitis - hall
kavandatav, püstitamisel - sinine
lammutamisel - kollane.
Ehitisi ja katastriüksuseid on võimalik aktiivseks muuta sellele klikkides. Esmalt suumi kaardil ehitise või katastriüksuse asukohta ning vajadusel liigu ringi. Leides vajaliku objekti, kliki sellele ning see muutub aktiivseks - samuti avaneb ka objekti infoaken.
Ehitisi ja katastriüksuseid on võimalik otsida ka ilma kaardil ringi liikumata kasutades otsinguriba. Otsinguribal saab objekte otsida ehitise aadressi, ehitisregistri koodi, katastriüksuse aadressi või katastriüksuse tunnuse abil. Otsingu tulemusel kikkides kuvab kaksik valitud tulemusele vastava objekti - vaade suumitakse nii, et sisestatud aadressiüksus asub kaardivaate keskpunktis. Objekti infoakna avamiseks kliki objektil.
Mudelite menüüs Minu BIM mudelid nupule vajutamisel on võimalik seadmest lisada 3D kaksikusse hoonete BIM mudelid.
Nõuded BIM mudelitele:
peab vastama IFC formaadile (toetatud versioonid IFC2x, IFC2x2, IFC2x3, IFC4),
maksimaalne faili suurus on 300MB,
mõõteühikutena tuleb kasutada meetri mõõdustikku,
mudelis kasutatakse ühist projekti baaspunkti (IFCSITE ja IFCLOCALPLACEMENT väärtused), mille järgi saab mudeli paigutada õigele asukohale,
koordinaadid peavad olema L-EST97 süsteemis Eesti piirides,
lisada saab hoone mudeleid, millel on vähemalt üks "ifcSpace" ja "ifcSlab" objekt.
Mudel kustub kaksikust 60 päeva möödumisel.
Valige Lisan mudeli > lohistage või laadige oma seadmest soovitud fail (rakendus võimaldab üles laadida korraga ainult ühe faili).
Seejärel avaneb valik - kustuta või lae valitud fail üles. Pärast faili töötlemist kuvatakse rippmenüüs valik juba üleslaetud failidest.
BIM-mudeli vaatamiseks klikkige kihi nime ees olevas märkeruudus. Valiku järel ilmub objekti kõrvale kadreerimise ikoon, millele klikkides suunatakse BIM-mudeli lähivaatesse.
BIM-mudeli jagamine: klikkige kihi nime real oleval jagamise ikoonil > avaneb aken, milles kuvatakse link jagatavale mudelile ja selle all lingi lõikelauale kopeerimist võimaldav nupp > klikkige nupul või selekteerige kuvatud link ning edastage see soovitud viisil.
Kui kasutaja, kellele link jagati avab selle brauseris, siis avatakse 3D kaardi rakendus ja süsteem kadreerib vaate jagatud objekti juurde. Autenditud kasutajal ilmub mudel ka valikus Minuga jagatud BIM mudelid ja neid saab hiljem uuesti vaadelda kuni jagaja mudelit kustutanud pole.
BIM-mudeli kustutamine: klikkige kihi nime real oleval kustutamise ikoonil > kinnitage kustutamise soov (või loobuge kustutamisest).
Mudelile kadreerimisel saab vähendada taustaobjektide läbipaistvust kui neid kihte ei ole välja lülitatud. Selleks on tööriistaribal nupp "muuda BIM-mudeli alasse jäävate hoonete läbipaistvust".