Sageli küsitakse

Siit leiate vastused sageli esitatavatele küsimustele. 

Veateated

Mind on kaasatud eelnõu ülevaatmisele, kuid dokumentide vaatamisel tekib veateade "Puudub õigus avada. Dokumendi nägemiseks puuduvad õigused". Kuidas dokumentidele ligi pääsen? 

Dokumentidele ei pääse Te ligi, kuna tõenäoliselt pole Teie asutust (mis on menetlusse kaasatud) ehitisregistri kasutajaks registreeritud. Kui olete kasutaja registreerinud (saatke kasutajatoele täidetud vorm) ning oma asutuse alt sisse loginud, siis näete dokumente valides menüüst Töölaud > Minu arvamuse avaldused.

Kui olete korteriühistu ning soovite jagada dokumente elanikega, siis laadige need alla ja saatke neile edasi või lisage inimesed oma asutuse alla. 

Dokumendi esitamisel ilmneb veateade "Peamine kasutamise otstarve puudub", kui minna seda parandama, siis ei saa seda valida. Kuidas seda parandada? 

Peamise kasutamise otstarbe valimiseks palun valige see esmalt vaheplokis Ehitise asukoht > Elemendi üldandmed > Kasutamise otstarve > Salvestan kehandi andmed. Seejärel kuvatakse seda ka vaheplokis Ehitustegevuse info > Peamine kasutamise otstarve.

Mida tähendab veateade "EH ei sisalda (objectCode) andmeid"? 

Veateade viitab probleemile ehitise kujus. Vaheleht Ehitised > vaheplokk Ehitise asukoht > kontrollige, kas kuju on korrektselt sisestatud ja kas kujul on ka aadress. 

Kuju ei tohi olla tühi (st koordinaadid peavad olema nähtavad). Tühjad üleliigsed kujud kustutage, vajadusel täiendage need. 

Ehitise koordinaatide lisamisel txt-failiga ei lae süsteem koordinaate üles, mida teha? 

Esmalt palun kontrollige, kas fail on korrektselt vormistatud ning kindlasti vaadake, et faili ei oleks jäänud üleliigseid tühikuid või tühje ridu. Kui olete veendunud, et fail on nõuetekohane, kuid endiselt ei saa koordinaate üles laadida, siis palun võtke ühendust kasutajatoega (meil: tugi@e-ehitus.ee, tel: 6256363).

Mul on digiallkirjastamisega probleeme, mida teha? 

E-teenuses digiallkirjastamise probleemide korral kontrolli oma veebibrauseri seadeid. Web eID laienduse aktiveerimise info on leitav RIA veebilehel

Kui digiallkirjastamine endiselt ei õnnestu, siis palun võtke ühendust kasutajatoega (meil: tugi@e-ehitus.ee, tel: 6256363). 

ADS toiming

ADS toimingu seisund on "Kontrollis" juba pikemat aega, toimingu seisund ei ole muutunud "Jõustunud" või "Keeldutud". Kuidas edasi minna? 

Kui ADS toiming jääb seisundisse "Kontrollis", siis tuleb vastuse kutsumiseks teha kontroll: 

Kui endiselt ei õnnestu, siis palun võtke ühendust kasutajatoega (meil: tugi@e-ehitus.ee, tel: 6256363).

ADS toimingut ei õnnestu edastada, veateateks "ADS viga: objekti menetlusse võtmine ebaõnnestus ME12345678 Objekti muutmine teises menetluses 123456789 on pooleli". Mida teha? 

Veateade viitab asjaolule, et ADS menetluskeskonnas on sama EHR koodiga ehitisel mõni teine menetlus veel pooleli. Selle saab lahendada ADS haldur ADS menetluskeskkonas. 

ADS toimingut ei õnnestu edastada, veateateks "ADS viga: objektil 123456789-12345678 puuduvad aadressid". 

Veateade viitab asjaolule, et ehitisele lisatud hooneosale ei ole lisatud aadressi. Palun kontrollige, et kõikidel eluruumi ja mitteeluruumi hooneosadel oleksid aadressid küljes. 

Kui mõnel eluruumi või mitteeluruumi hooneosal aadress puudub, siis tuleb see lisada. Aadressi saab lisada klikkides hooneosa rea lõpus pliiatsi ikoonile > avanenud aknas tuleb täita väli Kehandi aadress. 

Dokumentide esitamine/koostamine

Millise taotluse/teatise pean esitama? Millised dokumendid peab esitatavale taotlusele lisama? 

Ehituse teemaliste protsesside ja reeglite kohta annab hea ülevate ehitusgiid.ee.

Täpsemat infot vajalike dokumentide jaoks oskab anda ehitise asukoha kohalik omavalitsus.

Tahan esitada kasutusteatist, kuid süsteem muudab ta automaatselt kasutusloa taotluseks. Millest see tuleb? 

Kasutusteatist ei saa koostada, kui olete alustanud dokumendi koostamist avalehe kaardilt. Kasutusteatise esitamisel palun alustage koostamist, kas valides menüüst Töölaud > Minu dokumendid > Koostan uue dokumendi > valige kasutusteatis või valides menüüst Kasutamine > Kasutusluba ja kasutusteatis > koostan uue teatise. 

Kuidas muuta taotlusel/teatisel alusdokumenti?

Alusdokumenti taotlusel/teatisel enam muuta/lisada ei saa! Palun jälgige, et taotluse/teatise koostamise algul valite õige alusdokumendi, kuna selle põhjal kopeeritakse ehitise andmed taotlusele/teatisele. 

Menetluses olevalt dokumendilt on ehitis ära eemaldatud, kuidas seda dokumendile tagasi lisada saab?

Kui dokument on juba menetluses, kuid vahepeal on ehitis dokumendilt eemaldatud, siis seda enam tagasi lisada ei saa! Samuti ei saa eemaldatud ehitise andmeid enam muuta. Palun veenduge enne ehitise eemaldamist, et tegemist on õige ehitisega ning ehitis on vaja dokumendilt kustutada. 

Kas eskiisi esitamine on projekteerimistingimuste puhul kohustuslik? 

Ehitusseadustiku (EhS) § 26 lõike 1 kohaselt on projekteerimistingimused vajalikud ehitusloakohustusliku hoone või olulise avaliku huviga rajatise (edaspidi käesolevas peatükis oluline rajatis) ehitusprojekti koostamiseks. Seega määratakse projekteerimistingimustega reeglid, mida ehitusõigusest huvitatud isik peab ehitusprojekti koostama hakates arvesse võtma. Taotlust esitades ei pea olema teada tingimused, mille väljaselgitamiseks taotlus esitati.

 

Projekteerimistingimuste taotlus peab sisaldama seaduses nimetatud andmeid (EhS § 29 lg 2). Seaduses on taotluse andmekoosseis sätestatud lahtise loeteluna ega välista muude vajalike andmete esitamist (EhS § 29 lg 2 p 3). Majandus- ja taristuministri 06.07.2015 määruse nr 84 „Projekteerimistingimuste taotluste ja projekteerimistingimuste vorminõuded“ järgi saab taotlusega esitada muid asjakohaseid dokumente, kui need on olemas. Neist normidest ei järeldu, et muude dokumentide (nt eskiisi) esitamine koos projekteerimistingimuste taotlusega saaks olla kohustuslik või et nende esitamata jätmine võiks olla projekteerimistingimuste taotluse läbi vaatamata tagastamise põhjus.

 

EhS § 32 sätestab projekteerimistingimuste andmisest keeldumise alused. Projekteerimistingimuste andmisest ei saa keelduda kui isik jätab esitamata sellise kohaliku omavalitsuse poolt nõutud dokumendi, mille kohustuslikku esitamist õigusaktid ette ei näe.

 

Seega otsustab eskiisi esitamise taotleja.


Eskiisi esitamise nõuet on analüüsinud ka õiguskantsler: Eskiisi nõudmine Tallinna linna ehitusmääruses | Õiguskantsler 

Mis on maksimaalne lubatud aeg, mille jooksul menetlev asutus peab taotluse menetlusse võtma?

Ehitusluba: Ehitusseadustik § 42 lg 5 ütleb üheselt (5) Pädev asutus annab ehitusloa 30 päeva jooksul taotluse esitamise päevast arvates. Pädev asutus annab kooskõlastamiseks või arvamuse avaldamiseks kuni kümme päeva. Seega 30 päeva jooksul taotluse esitamisest tuleb ehitusluba anda.

Kasutusluba: Ehitusseadustik  § 54 lg 4 ütleb üheselt (4) Pädev asutus annab kasutusloa 30 päeva jooksul taotluse esitamise päevast arvates. Pädev asutus annab kooskõlastamiseks või arvamuse avaldamiseks kuni kümme päeva. Seega 30 päeva jooksul taotluse esitamisest tuleb kasutusluba anda.

Kuidas esitada andmeid hoone automaatikasüseemi kohta? 

Ehitisregistrisse tuleb esitada info suurema kui 290 kW nimivõimsusega olemasoleva mitteelamu kütte- või jahutussüsteemi automaatikasüsteemi paigaldamise kohta. Andmed projekteeritud mitteelamu kohta tuleb lisada kasutusloa taotlusele või kasutusteatisele ehitusprojekti eraldi peatükina. Kasutusloa taotluse/kasutusteatise koostamisel abistav juhend on leitav siit. Ehitusprojekti sisestamisel abistav juhend on leitav siit.

Kuidas sisestada erinevat liiki (eluruum, mitteeluruum, tehnopind, üldkasutatav pind) hooneosasid? 

Esmalt juhime tähelepanu, et ehitise osadesse saab sisestada erinevat liiki osasid. 

Eluruumid

Eluruumid vajavad alati unikaalset aadressi (nimetatud ka kui korteri number, postiaadress), mistõttu need peab igal juhul eraldi hooneosadena loetlema ja varustama hooneosa numbriga. Välja arvatud juhul, kui tegemist on hoonega, kus asub vaid üks eluruum (kasutamise otstarbed 11101, 11102, 11103).

Mitteeluruumid

Mitteeluruumid tuleb loetleda vähemalt iga kasutamise otstarbe kohta üks. Kui mitteeluruum on otseselt seotud hoone unikaalaadressi omava osaga (näiteks korterelamu korter on mitteeluruumiks ümber muudetud), siis peab selle loetlema hooneosa tabelis just selle hooneosa reaalsetele mõõtudele vastavana ja märkima ka hooneosa numbri. Samuti võib eraldi loetlemist tingida vajadus lugeda mitteeluruumi igal juhul eraldiseisvana, näiteks eraldiseisva müügiobjektina. Sellisel juhul on oluline kirjeldada nii, et tulevikus oleks võimalik sellel pinnal vajadusel vaid kasutamise otstarvet muuta. Kuid näiteks kaubanduskeskuse puhul ei pea iga üüripinnana käsitletavat kauplust eraldi mitteeluruumiks märkima, kuna kaupluste omavaheline jaotus võib tihti muutuda, samas jääb kogupinna kasutamise otstarve alati samaks. Kuidas konkreetse hoone juures seda teha, tuleb otsustada hoone arendaja või omaniku poolt projekteerimise või inventeerimise ajal, et seda andmestikku registris vastavalt kajastada.

Üldkasutatavad pinnad ja tehnopinnad

Kui on võimalik ja asjakohane, siis soovitavalt võiks märkida need pinnad reaalsete pindade peegeldusena selle kasutamise otstarbe juurde, mis seda hoones reaalselt kasutab.

Kui hooneosad kasutavad ühiselt üldkasutatavat või tehnopinda, tuleb üldkasutatav ja tehnopind loetleda piisavalt hoonet illustreerival viisil. Näiteks märkida üldkasutatavale- või tehnopinnale kasutamise otstarbeks


Taotluse sisestamise juhendi leiate siit (punktis 2.1.5. Hooneosad) ning täpsema selgituse leiate siit

Energiamärgised

Kes saab energiamärgse allkirjastada ning selle väljastada? 

Energiamärgise esitamiseks peab kindlasti olema märgisele lisatud isik rolliga Energiamärgise väljastaja. Energiamärgise väljastaja saab olla ainult pädev isik, kellel on vastav kutsekvalifikatsioon. Kui väljastajaks on juriidiline isik, siis tuleb energiamärgise väljastaja rolliga lisada nii asutus kui ka pädev isik eraisikuna.

Kui kaua kehtivad energiamärgised? 

Ehitusseadustiku § 66 lg 3 kohaselt kehtib projekteeritud energiavajaduse kohta antud energiamärgis kaks aastat hoone valmimisest arvates. Seega energiaarvutustel põhinev energiamärgise teatis kehtib kaks aastat alates kasutusloa väljastamisest. 

Ehitusseadustiku § 66 lg 3 kohaselt kehtib tegeliku energiatarbimise kohta antud energiamärgis kümme aastat. 

Kuidas arvutab EHR süsteem tarbevee osakaalu ja kraadpäevi? 

Küttesüsteemide alla sisestatud energiatarve korrigeeritakse kraadpäevadega. Kui tarbevee soojendamine on kombineeritud küttesüsteemiga, tuleks alati eemaldada märkeruut „Küttesüsteem on kombineeritud tarbevee soojendamise süsteemiga“ ning tarbevee kulu eraldi sisestada.

Kuidas arvutab EHR süsteem KEK/ETA arvu päikeseenergia olemasolul? 

Elektrisüsteem gruppi lisatud "päikeseenergial põhinev" süsteemi energiakasutust arvestatakse KEK arvutuses samamoodi nagu võrgust ostetud elektrit. Sinna tulebki sisestada võrgust ostetud elekter. Süsteemi kirjeldus on lihtsalt "päikeseenergial põhinev".

 

ETA arvutuses käitub see väli teisiti. Seal tuleb energiakasutuse alla sisestada toodetud elektrist lokaalselt tarbitud elektri kogus ning seda arvestatakse miinusmärgiga, kuna see vähendab võrgust ostetava elektri vajadust.

Dokumentide kustutamine

Kuidas kustutada/muuta dokumente, mis on juba registrisse kantud?

Registrisse kantud dokumente enam kustutada ega muuta ei saa. 

Vajadusel saab mõningaid dokumente tühistada (näiteks ehitusluba, kasutusluba, haldusaktid) nii: ehitise kehtivad andmed > Tühistan dokumendi > tehakse ehitusloa kehtetuks tunnistamise otsus > esitage uus taotlus. 

Kuidas saan oma töölaualt kustutada dokumente, mille seisund on "Koostamisel"? 

Töölaual pooleliolevaid dokumente saab kustutada klikkides dokumendi rea lõpus prügikasti ikoonile. 

Kui eelneval viisil kustutamine ei toiminud, siis eemalda esmalt dokumendilt ehitis (avades dokumendi on ehitise nimetuse rea lõpus prügikasti ikoon) > seejärel kustuta terve dokument (töölaual dokumendi rea lõpus prügikasti ikoon)

Kuidas kustutada lõpetatud menetlusi oma töölaualt?

Lõpetatud menetlusi töölaualt täna kustutada ei saa. 

Ehitise andmed

Kuidas saan näha ehitisega seotud dokumente?

Ehitisega seotud dokumente saate näha ehitise kehtivate andmete vaates. Sinna pääsete nii: sisestage otsinguribale ehitise aadress, EHR kood või katastriüksuse tunnus > leitud tulemitest valige sobiv > avanenud infoaknas klikkige EHR koodile > avaneb ehitise kehtivate andmete vaade > avage vaheplokk Ehitise dokumendid. 

Kui soovite tutvuda taotlusel olevate failidega (näiteks ehitusprojekti failidega), siis ehitise kehtivate andmete vaates leidke vaheplokist Ehitise dokumendid vajalik dokument (näiteks ehitusluba) > klikkige dokumendi numbril > avanenud dokumendil liikuge vahelehele Dokumendid > sealt saate vajalikud dokumendid alla laadida ja nendega tutvuda. 

Kui soovite tutvuda näiteks maja/korteri ehitusprojekti failidega, kuid neid ehitise kehtivate andmete vaates ei leidu, siis järelikult pole neid ehitisregistrisse kantud. Sellisel juhul palun võtke ühendust ehitise asukoha kohaliku omavalitsusega või Rahvusarhiiviga (Tallinnas Tallinna Linnaarhiiv). 

Ehitise kehtivate andmete vaates on valed andmed. Kuidas neid muuta saab? 

Kui ehitise andmed on aegunud, puudulikud või valed, siis saab neid parandada andmete esitamise teatisega. Teatise võib esitada ehitise omanik, kohalik omavalitsus või muu seotud isik. Enne ehitise andmete uuendamist läheb teatis kohalikku omavalitsusse, kus kontrollitakse, kas esitatud andmed on piisavalt tõendatud. Kui on, kannab omavalitsus parandatud andmed registrisse. Andmete esitamise teatise koostamisel abistab juhend: Andmete esitamise teatise koostamine.

Ehitisele on ehitusluba antud, kuid kehtivate andmete vaates näitab seisundit Kavandatav. Miks ei ole seisund Olemas? 

Kui püstitatavale ehitisele on väljastatud ehitusluba/ehitusteatis, siis peab ehitise kehtivate andmete vaates olema ehitise seisund Kavandatav. Kui esitatud on ka ehitamise alustamise teatis, siis muutub ehitise seisund Püstitamisel ning lõpuks kui on esitatud kasutusluba/kasutusteatis, siis muutub ehitise seisund Olemas. 

Ehitise seisundite kohta leiate täpsustused siit

Ehitusluba antud või ehitusteatis esitatud ehitise ümberehitamiseks või laiendamiseks, kuid kehtivate andmete vaates näitab endiselt vanu andmeid. Miks ei ole ehitise andmed muutunud

Kui ehitisele on väljastatud ehitusluba või on edukalt esitatud ehitusteatis selle ümberehitamiseks või laiendamiseks, siis see tähendab, et on võimalik alustada ehitustöödega. Kuna dokumentide olemasolu ei tähenda, et tegelikkuses ka lubatud/soovitud töid realiseeritakse, ei muudeta ehitise andmeid kohe registris loale või teatisele vastavaks. Erijuhud on ehitise püstitamine ja lammutamine, kui ehitise seisund muutub.

Et ka ehitise andmed muutuksid uueks, peab ehitusteatisele või ehitusloale järgnema kasutusteatis või kasutusluba. Kui need dokumendid on läbinud menetlusprotsessi positiivse tulemusega, muutuvad ka ehitise andmed ehitisregistris.

Täpsemalt tegevuste järjekorrast ja ehitusprotsessist üldisemalt vaata ehitusgiid.ee.

Kasutajad

Olen vahepeal oma nime vahetanud, kuid ehitisregister kuvab ikka mu vana nime. Kuidas ma saan seda õigeks muuta? 

Oma kasutaja andmeid saate muuta valides menüüst Haldus > Kasutaja andmed > Uuendan andmeid rahvastikuregistrist. 

Juba registrisse kantud dokumentidel uus nimi ei kajastu, edasiste toimingute puhul näete õiget nime. 

Mu asutus on kasutajaks registreeritud, kuidas saan sinna alla isikuid juurde lisada? 

Kui asutus on registreeritud ehitisregistri kasutajaks, siis saab isik, kellele on määratud haldaja roll, oma asutuse alla veel inimesi lisada (P.S haldaja rolli saab asutusesiseselt määrata rohkem kui ühele isikule).  

Oma asutuse alla saate isikuid lisada nii: logige sisse > valige autenditud kasutaja (üleval vasakus nurgas) asemel oma asutuse roll > valige menüüst Haldus > valige Minu asutus > vaheleht Kasutajad > Lisan kasutaja.

Infoportaal

Ehitiste koondvaatest ei saadeta algandmete tabelit meilile. Kuidas ma need saaksin? 

Laadides algandmete tabeli alla võib nende kohaletoimetamiseks kuluda kuni mõni minut. 

Kui pärast mõne minuti möödumist pole tabel ikka kohale toimetatud, siis palun kontrollige, et filtris oleks lahter Ehitise asukoht täidetud. Kui soovite andmeid terve Eesti kohta, siis valige Valin kõik.