Taotlused ja teatised
Enne ehitusloakohustusliku (vt ehitusseadustiku Lisa 1) hoone või olulise avaliku huviga rajatise püstitamist või laiendamist üle 33% selle esialgsest planeeritud mahust tuleb taotleda projekteerimistingimused juhul kui ehitusalal puudub detailplaneeringu koostamise kohustus. Pädev asutus võib ehitusseadustikus ette nähtud juhtudel anda projekteerimistingimused ka detailplaneeringu täpsustamiseks.
Üldiselt annab projekteerimistingimused kohalik omavalitsus ehitisregistri kaudu. Seotud osapooled saavad menetluse olulisemate sündmuste kohta teavitusi ja võivad selle käiguga registris tutvuda.
Ehitise (hoone või rajatis) püstitamiseks, ümberehitamiseks või lammutamiseks on enamasti vaja taotleda ehitusluba või esitada ehitusteatis. Kas ja missugust dokumenti konkreetsel juhul vaja läheb, on määratud ehitusseadustiku Lisa 1´ga . Kõik korraga tehtavad tööd võib esitada ühel dokumendil, ehitisregister valib reeglina automaatselt, kas konkreetse ehitise ja tegevuse jaoks on vaja luba või teatist. Keerulisemate juhtumite puhul (näiteks kui üldjuhul teatisekohustuslik ehitis võib riivata naabrite õigustatud huve) võib kohalik omavalitsus võtta ehitusteatise ehitusloaga sarnasesse menetlusse.
BIM (Building Information Modelling) on ehitise infomudel, mille abil on võimalik taotlusel ehitist ruumiliselt kujutada. Mudeli jaoks on vajalik ehitusprojekti osana üles laadida IFC vormingus fail. Kui mudeliga faili ei ole, siis palun jätka taotluse tavapärast täitmist.
Vähemalt kolm päeva enne ehitusloakohustuslike (vt ehitusseadustiku Lisa 1) ehitustööde alustamist peab esitama teatise ehitamise alustamise kohta. Teatise esitab ehitusloa taotlenud isik kohalikule omavalitsusele ehitisregistri kaudu.
Kasutusluba antakse, kui valminud ehitise ehitamine vastas ehitusloale ning ehitist on võimalik kasutada nõuete ja kasutusotstarbe kohaselt. Kasutusloaga määratakse ehitise kasutamise otstarve või muudetakse seda.
Kasutusteatis tuleb esitada, kui ehitis on valmis ja soovitakse asuda kasutama ehitist või selle osa ning sellega seonduvalt on täidetud ehitise kasutamisele esitatavad nõuded.
Kui kasutusloakohustusliku ehitise ehitusprojekt sisaldab ehitist, mille kasutamisest peab teavitama, siis asendab kasutusteatist kasutusluba.
Kas ja missugust dokumenti konkreetsel juhul vaja läheb, on määratud ehitisseadustiku Lisa 2´ga.
Kui ehitise andmed on aegunud, puudulikud või valed, saab neid parandada andmete esitamise teatise abil. Teatise võib esitada ehitise omanik, kohalik omavalitsus või muu seotud isik. Enne ehitise andmete uuendamist läheb teatis kohalikku omavalitsusse, kus kontrollitakse, kas esitatud andmed on piisavalt tõendatud. Kui on, siis kannab omavalitsus parandatud andmed registrisse.
Andmete esitamise teatist ei saa kasutada siis kui uued andmed (näiteks suurem hoone maht) on tekkinud tegevusest, mis nõuab või oleks nõudnud ehitusloa taotlemist või ehitusteatise esitamist. Samuti kui andmete parandamise eelduseks on ehitusseadustikus nimetatud pädeva asutuse läbi viidavad menetlused ja tehtavad toimingud (näiteks teiste osapoolte kaasamine). Sellisel juhul tuleb ehitisregistri kaudu tagantjärele esitada muu tegevusele vastav taotlus või teatis.